Jak zacząć szyć ubranka dla dziecka maszynie?

Jak zacząć szyć ubranka dla dziecka maszynie?

Jak zacząć szyć ubranka dla dziecka maszynie?

Marzy Ci się koszulka, której nigdzie nie możesz znaleźć? Lubisz wyrażać siebie w sposób nieoczywisty, ale sklepowy asortyment Cię ogranicza? A może potrzebujesz skrócić spodnie czy przedłużyć swoją ulubioną sukienkę? Na to wszystko jest rozwiązanie w postaci maszyny do szycia. Jeśli jesteś w tym miejscu, to znaczy, że przez głowę przeszła Ci myśl, żeby zacząć swoją przygodę z krawiectwem. W takim razie nie ma co zwlekać – w poniższym artykule zebrane zostały praktyczne rady dla osób zaczynających szycie na maszynie.

 

Talent czy praktyka?

Pewnie wiele osób odpuściło sobie szycie na maszynie stwierdzając, że nie ma do tego talentu. Nic bardziej mylnego.

Szycie na maszynie to rzemiosło, które wymaga wiele praktyki i ciężkiej pracy. Profesjonaliści w tym fachu spędzili wiele godzin wyszywając, prując i przeszywając – możesz być tego więcej niż pewnym.

Poza ciężką pracą oczywiście jest jeszcze parę innych rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, ale o tym w dalszej części artykułu.

 

Kurs czy samodzielna nauka?

Podjęcie kursu czy samodzielna nauka – to jeden z pierwszych dylematów, przed którymi na pewno staniesz jako adept krawiectwa.

Obie opcje mają swoje plusy i minusy. Są dwa rodzaje kursów. Pierwszym z nich są kilkugodzinne spotkania, na których otrzymasz szanse wypróbowania maszyny do szycia oraz innych przyrządów. Jest to bardzo fajne w przypadku, kiedy nie masz swojego sprzętu lub kogoś, kto mógłby Ci pokazać od czego zacząć.

Drugą opcją są dłuższe kursy, na których zdobędziesz podstawy z właściwie każdego aspekty szycia na maszynie. Dodatkowo będziesz mógł zawsze zapytać o coś, co Cię nurtuje oraz Twoje błędy od razu zostaną zauważone. Jest to niestety opcja najdroższa, ponieważ takie kursy zależnie od długości również kosztują.

Samodzielne podjęcie się nauki również jest możliwe. W dobie Internetu istnieje wiele różnych tutoriali czy bezpłatnych kursów online. Możesz również wyposażyć się w książki lub magazyny, w których znajdziesz całą potrzebną teorię.

 

Akcesoria na start

Niezależnie od drogi, którą obierzesz, aby zdobyć wiedzę na pewno w którymś momencie przyjdzie czas na zakup akcesoriów. Dokładny spis wszystkich akcesoriów, które będą Ci potrzebne na początek jest długi, jednak nie należy się przerażać! Są to w głównej mierze rzeczy, które na pewno możesz skompletować szukając po szafkach w swoim mieszkaniu.

Dobrym podejściem jest również poszukanie maszyny do szycia w swoim najbliższym otoczeniu. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo dużo osób przerabiało swoje ubrania samodzielnie, dlatego też ciocie czy zaprzyjaźnione osoby z sąsiedztwa pewnie jeszcze trzymają na strychu swoją już dawno nieużywaną maszynę. Pożyczenie tego urządzenia na start pozwoli Ci uniknąć największego wydatku związanego z rozpoczęciem nowego hobby.

Poniżej również krótki zbiór najważniejszych przyrządów, bez których rozpoczęcie nauki szycia na maszynie może okazać się nieefektywne:

  • materiały krawieckie;
  • zestaw igieł;
  • zestaw nici;
  • centymetr krawiecki;
  • zestaw znaczników krawieckich;
  • ostre nożyczki;
  • szpilki do szycia;
  • prujka;
  • żelazko do prasowania.

 

Po więcej informacji oraz szczegółowe wyjaśnienie i wskazówki odsyłamy jeszcze raz do naszego poradnika tutaj.

Co ważne, przy rozpoczynaniu zabawy z szyciem nie musisz przeorganizowywać swojego miejsca w profesjonalne studio. Do szycia wystarczy mieć tylko kawałek stabilnego blatu. Idealnie sprawdzi się tutaj na przykład stół, biurko czy kawałek blatu kuchennego.

 

Samodzielna nauka – od czego zacząć?

Jeśli decyzja została podjęta i chcesz zacząć samodzielną naukę, jesteś w dobrym miejscu.

Po skompletowaniu najpotrzebniejszych przyborów, w pierwszej kolejności warto zapoznać się z obsługą maszyny do szycia. Ważne jest wyczucie maszyny, dlatego możesz spróbować pracować na niej bez nawlekania nitki. Do tego weź kartkę papieru i powoli naciskając pedał posuwaj ją wzdłuż linii prostej. Proste ćwiczenie pozwoli Ci opanować bardzo ważną podstawę jaką jest wykonywanie prostych i prostopadłych szwów. Jak poczujesz się pewnie, ćwiczenia można skomplikować poprzez narysowanie różnych linii (krzywych, łuków, szlaczków), po których spróbuj szyć.

Te i kilka innych ćwiczeń na początek na pewno znajdziesz w poradnikach lub filmikach dla początkujących.

Kolejnym krokiem jest praca na materiale oraz nauka ściegów, o których więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Powoli do celu

Wcześniej już wspomnieliśmy, że praktyka w szyciu na maszynie jest kluczowa. Na poważniejsze i bardziej skomplikowane projekty na pewno przyjdzie czas.

Zaczynanie od prostych projektów i zadań jest bardzo istotne. Daj sobie czas na opanowanie wszystkich podstaw, poznanie swojej maszyny do szycia.

Na pierwszy projekt polecamy wykonanie poszewki na poduszkę czy małego woreczka. Bardziej skomplikowane rzeczy mogą sprawić, że coś nie wyjdzie i szybko zniechęcisz się do dalszej nauki.

W dalszych krokach możesz zacząć wykonywać podstawowe koszulki czy nieskomplikowane sukienki – do tego warto również zdobyć wiedzę na temat bardziej profesjonalnych materiałów oraz wykrojów, które również będą potrzebne.

 

Podsumowanie

Na początku możesz czuć się przytłoczony wszystkimi informacjami oraz rzeczami, które musisz zdobyć, aby rozpocząć swoją naukę szycia na maszynie.

Po głębszym oddechu okazuje się jednak, że wcale nie jest to nie do opanowania. Wystarczy trochę czasu, energii i przede wszystkim chęci. Ważne jest również wsparcie, dlatego zapisanie się do różnego rodzaju grup społecznościowych, w których inni dzielą się swoimi doświadczeniami, pomysłami czy przemyśleniami. Łatwo jest w takim miejscu znaleźć grupę znajomych, którzy będą Cię motywowali. Media społecznościowe są również idealnym miejscem na szukanie inspiracji.

Z tą garścią podstawowej wiedzy zapraszamy do rozpoczęcia swojej przygody z szyciem na maszynie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *